POMOC PAŃSTWA W SPŁACIE KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH
Informacja dla osób, które miały przyznaną pomoc państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych, na podstawie wniosków złożonych do dnia 31.12.2010r.
Kiedy następuje zwrot przyznanej pomocy?
- zwrot rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynęły dwa lata od zaprzestania płatności rat pomocy,
- zwrot jest dokonywany przez 8 kolejnych lat w równych nieoprocentowanych miesięcznych ratach, płatnych do 15 dnia każdego miesiąca, na rachunek bankowy Funduszu Pracy właściwego powiatowego urzędu pracy.
Właściwy starosta informuje uprawnionego, co najmniej 30 dni przed terminem wpłaty pierwszej raty zwracanej pomocy, o wysokości miesięcznej raty, a także wskazuje numer rachunku bankowego Funduszu Pracy powiatowego urzędu pracy, na który dokonuje się wpłat.
W przypadku zbycia przez kredytobiorcę przedmiotu kredytowania objętego pomocą zwrot pomocy jest dokonywany w terminie 30 dni od dnia zbycia.
Co uważa się za pomoc nienależną?
1. Za pomoc nienależną uważa się pomoc wypłaconą:
a) pomimo zaistnienia okoliczności stanowiących podstawę zaprzestania płatności rat pomocy,
b) na podstawie nieprawdziwych informacji lub sfałszowanych dokumentów albo
w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd starosty przez osobę, której pomoc przyznano.
Decyzje w sprawie pomocy nienależnej wydaje starosta, który pomoc przyznał.
2. Osoba, która otrzymała pomoc nienależną na podstawie przepisów ustawy, dokonuje zwrotu środków równych kwocie przyznanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia przekazania przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek instytucji kredytującej, środków z tytułu pomocy. Zwrot środków następuje na rachunek bankowy Funduszu Pracy właściwego powiatowego urzędu pracy w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji w sprawie pomocy nienależnej.
Szczegółowe informacje można uzyskać:
w siedzibie tutejszego urzędu, sala główna ( specjalista ds. rejestracji Iwona Kowalczyk )
tel. ( 077 ) 4422929 oraz 4421579