Definicja
Jest to instrument rynku pracy mający na celu wsparcie osób bezrobotnych podejmujących zatrudnienie, staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie.
Kto może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7
O zwrot kosztów zakwaterowania może się ubiegać bezrobotny zarejestrowany w PUP w Opolu lub filii w Niemodlinie lub Ozimku, który spełnia łącznie następujące warunki:
-
został skierowany przez urząd do pracy, na staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie,
-
wychowują samotnie co najmniej jedno dziecko do lat 7,
-
nie została przekroczona wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Co powinien zrobić bezrobotny by otrzymać refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7
Bezrobotny, który chce otrzymać refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 musi złożyć w PUP, nie później niż do 30 dni od daty podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia wniosek o dokonanie refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7.
Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 następuje w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności lub na podstawie decyzji administracyjnej.
Jak długo bezrobotny może otrzymywać refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7
Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 następuje:
-
na okres do 3 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 6 miesięcy,
-
na okres do 6 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 12 miesięcy,
-
w przypadku skierowania na staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie refundacja następuje na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia.
Uwagi
Podstawą ubiegania się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 jest udokumentowanie poniesionych kosztów.
Szczegółowych informacji udziela:
Pan Sebastian Szczurek - parter, pok. 1A
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm. ).