Definicja
Jest to instrument rynku pracy mający na celu wsparcie osób bezrobotnych podejmujących zatrudnienie, staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy poza swoim miejscem zamieszkania
Kto może ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania
O zwrot kosztów zakwaterowania może się ubiegać bezrobotny zarejestrowany w PUP w Opolu lub filii w Niemodlinie lub Ozimku, który spełnia łącznie następujące warunki:
- na podstawie skierowania urzędu pracy podjął pracę, staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy w miejscowości, do której czas dojazdu i powrotu do miejsca zamieszkania wynosi łącznie ponad 3 godziny dziennie,
- mieszka w hotelu lub wynajętym mieszkaniu w miejscowości lub w pobliżu miejscowości, w której pracuje, odbywa staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy,
- uzyskuje wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Co powinien zrobić bezrobotny by otrzymać zwrot kosztów zakwaterowania
Bezrobotny, który chce otrzymać zwrot kosztów zakwaterowania powinien złożyć w PUP, nie później niż do 30 dni od daty podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia stażu lub przygotowania zawodowego, wniosek o dokonanie zwrotu kosztów zakwaterowania.
Zwrot kosztów zakwaterowania następuje w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Jak długo bezrobotny może otrzymywać zwrot kosztów zakwaterowania
Bezrobotny, który podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową może otrzymywać zwrot kosztów zakwaterowania przez okres do 12 miesięcy.
Bezrobotny, który został skierowany na staż lub przygotowanie zawodowe może otrzymywać zwrot kosztów zakwaterowania przez okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego.
Uwagi
Podstawą ubiegania się o zwrot kosztów zakwaterowania jest udokumentowanie poniesionych kosztów.
Szczegółowych informacji udziela:
Pan Sebastian Szczurek - parter, pok. 1A
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm. ).