Prace społecznie użyteczne – oznacza to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.
Zgodnie z art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) na wniosek gminy starosta może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych w miejscu zamieszkania lub pobytu w wymiarze do 10 godzin w tygodniu.
Osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku traci status osoby bezrobotnej na okres 90 dni jeżeli:
- odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji wykonywania prac społecznie użytecznych,
- nie zgłosi się do wykonywania prac społecznie użytecznych,
- nie podejmie przydzielonej mu pracy społecznie użytecznej.
Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne zachowuje status osoby bezrobotnej.
Gmina sporządza do 31 stycznia każdego roku roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyła go właściwemu miejscowo staroście i kierownikowi ośrodka pomocy społecznej.
Starosta zawiera z gminą porozumienie dotyczące wykonywania prac społecznie użytecznych.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie porozumienia sporządza listę bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń z opieki społecznej, którzy mogą zostać skierowani do wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyła ją do właściwego miejscowo powiatowego urzędu pracy.
Bezrobotnemu nieposiadającemu prawa do zasiłku przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych.
Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy.
Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, niezwłocznie zawiadamia starostę i właściwego kierownika ośrodka pomocy społecznej w przypadku, gdy bezrobotny bez prawa do zasiłku:
- nie zgłosi się do wykonywania prac społecznie użytecznych,
- nie podejmie przydzielonej mu pracy społecznie użytecznej,
- opuści miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych,
- naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej.
Na wniosek gminy starosta refunduje ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu bez prawa do zasiłku wykonującemu prace społecznie użyteczne.
Dodatkowych informacji dotyczących organizowania prac społecznie użytecznych można uzyskać osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu pok. 4 lub telefonicznie 077 44 22 945