Definicja
Stażoznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą i bezrobotnym.
Kogo urząd może skierować do odbywania stażu
Do odbycia stażu kierowane są osoby bezrobotne, które:
- Nie ukończyły 25 lat ( liczy się data urodzenia).
- W okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej nie ukończyły 27 lat ( liczy się data urodzenia ).
Co powinien zrobić bezrobotny by otrzymać skierowanie na staż
Zgłosić się do swojego pośrednika pracy ( parter, box-y 6 – 14, filia Niemodlin i Ozimek ) i poprosić o wydania skierowania na staż do pracodawcy, którego ofertą jest zainteresowany.
Czas trwania stażu
Od 3 do 12 miesięcy. Dokładny czas trwania stażu określony jest w umowie zawartej pomiędzy pracodawcą i PUP.
Wysokość świadczenia jakie otrzymuje bezrobotny w trakcie odbywania stażu
Bezrobotny w trakcie odbywania stażu otrzymuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Bezrobotny, który dojeżdżają na staż do innej miejscowości niż jego miejsce zamieszkania może ubiegać się w PUP o zwrot kosztów dojazdu do miejsca odbywania stażu.
Obowiązki bezrobotnego odbywającego staż
Bezrobotny w trakcie odbywania stażu zobowiązany jest do:
- przestrzegania ustalonego czasu pracy obowiązującego pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy w danym zawodzie,
- prowadzenia sprawozdania z przebiegu stażu i złożenia go nie później niż w ciągu 7 dni od daty zakończenia stażu w PUP,
- składania co miesiąc w siedzibie urzędu, w terminach ustalonych przez PUP, oświadczeń o uzyskanych przychodach i przedkładania listy obecności na stażu.
Prawa bezrobotnego odbywającego staż
Bezrobotny w trakcie odbywania ma prawo do:
- bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż w trakcie odbywania stażu zachowuje status bezrobotnego,
- 2 płatnych dni wolnych za każe 30 dni kalendarzowe odbywania stażu,
- do przerwania stażu w przypadku podjęcia zatrudnienia lub podjęcia nauki w systemie dziennym.
Uwagi
Po zakończeniu stażu pracodawca wydaje opinię o kwalifikacjach bezrobotnego i nabytych u niego umiejętnościach zawodowych, na podstawie której PUP wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.
Szczegółowe informacje
- Parter, pok. 1A, tel. 077 44-22-953
- Parter, pok. 1A, tel. 077 44-22-953
- pośrednicy pracy - parter, box 6 – 14, filia Niemodlin i Ozimek
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy ( Dz. U. Nr 185, poz. 1912 ).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy ( Dz. U. Nr 236, poz. 2003 ).