Definicja
Prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą ( w przypadku PUP w Opolu z Prezydentem Miasta Opola ) i ma na celu wsparcie osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
Kogo urząd może skierować do zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych.
W ramach prac interwencyjnych pracodawca może zatrudnić:
- Bezrobotnych do 25 roku życia
- Bezrobotnych długotrwale ( oznacza to bezrobotnego zarejestrowane w PUP łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego w miejscu pracy ).
- Bezrobotnych powyżej 50 roku życia.
- Bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych ( oznacza to bezrobotnego nie posiadającego kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu poświadczonych dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem instytucji szkoleniowej lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu ).
- Bezrobotnych samotnie wychowujących dziecko do 7 roku życia.
- Bezrobotnych niepełnosprawnych.
Co powinien zrobić bezrobotny by otrzymać skierowanie do zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych
Zgłosić się do swojego pośrednika pracy ( parter, box-y 6 – 14, filia Niemodlin i Ozimek ) i poprosić o wydanie skierowania do zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych do pracodawcy, którego ofertą jest zainteresowany.
Jak długo trwa zatrudnienie bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych
Pracodawca który zatrudnił bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych zobowiązany jest do utrzymania stanowiska pracy przez okres co najmniej 2 lat chyba, że nie dotyczą go przepisy o pomocy publicznej. W tym czasie bezrobotny zatrudniony w ramach prac interwencyjnych powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywać co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Szczegółowych informacji udziela:
Pani Alina Fedyczkowska - parter, pok. 1A, tel. 077 44-22-943
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm. ).
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 13 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac i interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne ( Dz. U. Nr 161, poz. 1683 )
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac i interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne ( Dz. U. Nr 257, poz. 2576)