KRYTERIA PRZYZNAWANIA
REFUNDACJI ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
KOSZTÓW WYPOSAŻENIA I DOPOSAŻENIA
STANOWISKA PRACY DLA SKIEROWANEGO BEZROBOTNEGO
Zaopiniowane pozytywnie przez Powiatową Radę Zatrudnienia w Opolu w dniu 21.12.2004r.
Podstawa prawna :
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. z 2004 r. Nr 196 poz. 2018)
O refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego może ubiegać się pracodawca, który łącznie spełnia następujące warunki:
- w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o refundację nie uległa zmniejszeniu liczba zatrudnionych pracowników, chyba że wynikało to z sezonowości produkcji lub usług,
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i innych składek i danin publicznych oraz nie posiada nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,
-
w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku nie otrzymał ze środków Funduszu Pracy pożyczki na utworzenie dodatkowych stanowisk pracy, a w przypadku jej otrzymania dotrzymał warunków umowy i spłacił pożyczkę,
- spełnia warunki określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196 poz. 2018) do otrzymania wnioskowanej refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy lub stanowisk pracy.
Ze środków Funduszu Pracy refundowane będą pracodawcy koszty wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych poniesione na zakup maszyn, urządzeń, mebli.
Ze środków Funduszu Pracy nie będą refundowane pracodawcy koszty wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych poniesione na:
- zakup ziemi,
- zakup akcji, obligacji, udziałów w spółkach, kaucje,
- zakup nieruchomości,
- opłaty administracyjne, składki ZUS, wynagrodzenia,
- koszty reklamy,
- zakup środków transportu,
- zakup automatów ( do gier zręcznościowych, do napojów, itp. ),
- zakup towaru.
Maksymalna kwota refundacji wyposażenia lub doposażenia jednego stanowiska pracy wynosi maksymalnie 500% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy o refundację.
Pracodawca ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, składa w Powiatowym Urzędzie Pracy wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego.
Wniosek o refundację kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego opiniowany jest przez powołaną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Komisję ds. opiniowania wniosków o refundację ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz wniosków o przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.
O przyznaniu lub odmowie przyznania środków Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku i innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów.
Refundacja następuje w oparciu o umowę cywilnoprawną zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności . Refundacja dokonana zostaje po spełnieniu warunków określonych w umowie o refundację.
Pracodawca który otrzyma refundację wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego zobowiązany jest do utrzymania utworzonych stanowisk pracy przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw co najmniej 2 lata.
Przewodniczący PRZ
Henryk Galwas
Nazwa dokumentu: | Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu |
Podmiot udostępniający: | Powiatowy Urząd Pracy w Opolu |
Osoba, która wytworzyła informację: | Izabela Bocheńska |
Osoba, która odpowiada za treść: | Izabela Bocheńska |
Osoba, która wprowadzała dane: | Wojciech Walbrecht |
Data wytworzenia informacji: | 2005-04-01 14:26:17 |
Data udostępnienia informacji: | 2005-04-01 14:26:17 |
Data ostatniej aktualizacji: | 2005-11-09 09:10:21 |