Definicja
Dotacja oznacza wypłacone bezrobotnemu jednorazowo środki z Funduszu Pracy przeznaczone na wydatki związane z rozpoczęciem przez bezrobotnego działalności gospodarczej.
Kto może ubiegać się o dotację
O przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej może ubiegać się bezrobotny zarejestrowany w PUP w Opolu lub filii w Niemodlinie lub Ozimku oraz bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą na terenie działania PUP w Opolu, który spełnia między innymi następujące warunki:
- w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- nie otrzymał w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- nie prowadził działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- nie był w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny,
- nie złożył wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej lub wniosku o przystąpieniu do spółdzielni socjalnej, do innego starosty.
Co powinien zrobić bezrobotny by otrzymać dotację
Bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą i ubiegający się o przyznanie dotacji powinien złożyć wniosek ( do pobrania w urzędzie w pok. 16 i na stronie www.pup.opole.pl ) w PUP w Opolu.
Wysokość dotacji, którą może otrzymać bezrobotny
Maksymalna wysokość środków na podjęcie działalności nie może przekroczyć 5-krotnego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekroczyć 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 2-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni po jej założeniu .
Na co można wydać otrzymaną dotację
Środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej mogą być przeznaczone na zakup maszyn, urządzeń, mebli, sprzętu komputerowego i innych środków trwałych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności, a także na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem tej działalności. Na remont lokalu w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza można przeznaczyć do 20% wnioskowanej kwoty.
Uwagi
Bezrobotny, który otrzyma dotację ma obowiązek rozliczyć się z otrzymanych środków, rozpocząć działalność gospodarczą i prowadzić ją nieprzerwanie co najmniej przez 12 miesięcy. W przypadku niespełnienia wymienionych warunków zobowiązany jest do zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami.
Szczegółowych informacji udziela:
Pani Agnieszka Domaracka - I piętro, pok. 16
Szczegółowy regulamin udzielania dotacji znajduje się na stronie www.pup.opole.pl
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm. ).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjecie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków ( Dz. U. Nr 236, poz. 2002 z późn. zm.).